Vybíráte schodiště? Nezapomeňte na zábradlí!

Ať už zařizujete vícepatrový dům nebo třeba mezonetový byt, jistě dříve či později přijde řeč i na schodiště a zábradlí. Jedná se o velmi výrazný prvek v interiéru a i z tohoto důvodu je dobré jeho výběr nepodcenit. Schodiště by mělo v první řadě vypadat dobře, korespondovat s myšlenkou interiéru a být také plně funkční. Je to právě zábradlí, které se řadí do popředí výraznosti schodiště. Pro jaký materiál se rozhodnout, aby rezonoval se zařízením bytu či domu.

Designový interiér

Nezapomínáme na bezpečnost!

Zábradlí by primárně mělo plnit bezpečností funkci, k tomu je také uzpůsobeno. Pokud domácnost obývají i menší děti, je navíc dobré vybírat ze zábradlí, kterými děti nemohou propadnout. Navíc by mělo mít šprycle umístěné i v nižší výšce, aby se jich dítě mohlo při pohybu na schodech přidržovat. Dřevěné schodiště tak asi nebude tou nejlepší volbou. Dalším důvodem je i praktičnost. Dětské ručičky jsou věně zalepené a sahají přitom na všechno, co jim přijde do kontaktu. Neustále čištění upatlaného zábradlí by vás jistě brzy přestalo bavit.

Pro jaký materiál se rozhodnout?

V ostatních případech se ale skleněného zábradlí bát nemusíte. Je velmi moderní a zvláště v novodobých interiérech je tento materiál hojně zastoupen. Vypadá dobře třeba v kombinaci s kovem. Rozhodující jsou ale i další materiály či barvy, které se v interiéru objevují.

Nerezové zábradlí

Klasika v podobě dřeva, která nikdy nezklame. Ať už v surové nebo ošetřené podobě nikdy nezklame. Z dřev pak vybírejte převážně ty tvrdé, jako je buk nebo dub. Zábradlí je však možné vyrobit i z polotvrdého, kam spadá smrk, olše nebo modřín.

A co nerezové zábradlí? Také se hodí spíše do moderních interiérů, ale v kombinaci se dřevem bude vypadat dobře i v industriálním bytě. Nerezová ocel má však jednu nespornou nevýhodu, je na ní všechno vidět. Pokud tedy vsadíte na tento materiál, měl by mít speciální povrchovou úpravu.