Průkaz původu ano či ne?

Rozhodli jste se, že si pořídíte pejska? Jistě už tedy dopředu víte, co vše to obnáší. Určitě počítáte s tím, že pes bude potřebovat, abyste mu věnovali docela velké množství z vašeho volného času. Narostou vám také finanční výdaje, protože nejméně příštích deset let budete muset psa krmit a měli byste mu zajistit odpovídající péči. Pořízení pejska také nebývá levnou záležitostí.
štěně zlatý retrívr.jpg

Možná si teď řeknete, že štěňátko můžete koupit za pár korun na inzerát, pokud zvolíte jedince bez průkazu původu. Na první pohled to tak může vypadat a vy na pořizovací ceně opravdu ušetříte. Ale co dál? Budete vůbec vědět něco o rodičích štěňátka. Poznáte jejich povahové vlastnosti a zdravotní výsledky. Bude vypadat opravdu tak, jak si ho představujete? Asi jen těžko.
štěně boldočka.jpg

Jestli chcete udělat dobrý skutek a rozhodli jste se pro pořízení pejska z útulku, pak je to chvály hodné. Nepodporujete množírny a ještě dáte domov některému z opuštěných psů, kteří si to bezesporu zaslouží.

Pokud se, ale rozhodnete pro čistokrevného jedince, zvažte, jestli nebude lepší pořízení štěněte s průkazem původu.
Proč vlastně? Řeknete si možná. Jaký je v tom rozdíl?

Průkaz původu je pro vás podstatný pro získání informací, které se o vašem budoucím přírůstku dozvíte. Velká většina lidí si vybírá rasu psa nejen podle jeho exteriéru, ale především pro danou povahu a zdraví.
bílý pes.jpg

K uchovnění pejska jsou nutné zdravotní zkoušky. Samozřejmě jistotu na sto procent, že zvířátko v budoucnosti neonemocní, vám nedá žádný chovatel, ale díky výběru kvalitních rodičů, je toto riziko velmi omezeno. Stejně tak budete mít jistotu, že exteriérově a povahově budete mít pejska, kterého jste si právě pro tyto jeho vlastnosti vybrali.

Nemusíte se obávat, že s pořízením štěněte s průkazem původu musíte absolvovat zkoušky a výstavy. To je čistě jenom na vás.