Krása v průběhu věků

·         Starověký Egypt. Egypťané na krásu a půvab velmi dbali, a jejich představa byla v mnoha ohledech překvapivě podobná té naší. Ideální žena byla vysoká, štíhlá, s dlouhým krkem a postavou ve tvaru přesýpacích hodin. A ženy trávily péčí o tělo skutečně hodně času. Koupele v mléce pro hebkou pleť, čistící masky z hlíny a olivového oleje nebo boj proti vráskám nebyly této civilizaci neznámé. A ony legendární černé, lesklé vlasy? Hodně často se jednalo o paruky. Ženy i muži si své vlastní vlasy vyholovali a na ně si nasadili vlasy cizí.
 zrození venuše
·         Antika. Ani starým Řekům a Římanům nebyly myšlenky o ideální ženě cizí. Na rozdíl od Egypťanů nemusela být ideální žena hubená, ale její postava musela být souměrná a ženská, s výraznými prsy a boky. Koneckonců, výraz „sošná“ odkazuje právě k antice. Stejně jako na druhé straně středozemního moře, i tady se kladl na vzhled velký důraz. Svědčí o tom bohatě zdobené oděvní doplňky i fakt, že ženy se často a rády líčily. Naštěstí pro ně, středomořská dieta je i dnes považována za recept na krásu a dlouhověkost.

egyptský design
·         Středověk. Ve středověku šel vzhled stranou. V Evropě i jinde vládla pevnou rukou církev, a hlavní úlohou ženy bylo být dobrou manželkou a matkou. Přílišná starost o vzhled byla pokládána za hříšnou a povrchní. I přesto ženy o svůj vzhled, zejména ve šlechtických kruzích, dbaly. Přílišná hubenost se nenosila, dáma musela přeci něco vydržet. Jedním z hlavních témat byl také boj s všudypřítomným zápachem, na hygienu se moc nehledělo, Proto nosily dámy při sobě vonné směsi a bohatě se polévaly voňavkou.
článek a žena

·         Renesance a dál. S uvolněním náboženské morálky se zvedl i zájem žen o módu a krásu vůbec. Bohatě zdobené šaty a nákladné účesy postupně přešly do praktičtějších modelů, které ženám umožňovaly volný pohyb. Jak rostla role žen ve společnosti, stále častěji byly k vidění modely, které byly krásné i funkční. Co se postavy týče, tak od ideálu ženskosti v první polovině dvacátého století jsme se dostali k posedlosti štíhlou, chlapeckou postavou. Křivky ale, naštěstí, slaví v posledních letech návrat do centra pozornosti.