Jak to bude s EET

Že není naše politická scéna jednotná, a že nejsou jednotní ani poslanci, není nic překvapivého. V této oblasti válčí každý sám za sebe, anebo za svůj klub, a tak není ani překvapením, že se zástupci parlamentních stran neshodli na dalším využívání elektronické evidence tržeb.
vlajky eu.jpg
O novelu zákona se pokusily poslanecké kluby SPD, ODS, TOP09, STAN a Pirátů, které považují za nepřijatelnou dosavadní podobu zákona, jež poškozuje především drobné podnikatele a živnostníky. Proti tomuto návrhu se postavilo hnutí ANO, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Ústavní soud zrušil koncem roku 2017 naplánovaný počátek 3. a 4. vlny, zahrnující zemědělský resort, dopravu a některá řemeslná a výrobní odvětví. Tento systém podle některých ústavních soudců podnikatele zbytečně zatěžuje další administrativou a pořizováním potřebného technologického zázemí.
Poslanci nyní navrhují dát EET podobu takovou, že by se týkala pouze registrovaných plátců daně z přidané hodnoty, jejichž roční obrat činí více než milion korun. Oponenti tohoto návrhu svůj nesouhlas zdůvodňují tvrzením, že horní limit tržeb řada podnikatelů obchází vykazováním nižších zisků, než jaké byly ve skutečnosti. Údajně by takto podváděla valná většina podnikatelských subjektů, což by zpochybnilo význam samotné procedury, a vedlo by to pouze k destabilitě podnikatelského sektoru.
soudní kladivo.jpg

Úleva drobným podnikatelům ve formě papírových účtenek

V polovině června 2018 se však vláda nakonec shodla na tom, že podnikatelé, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, a mají současně s tím nízké příjmy, by nemuseli provádět evidenci tržeb přes Internet, ale stačilo by k tomu pouze využívání papírových účtenek vydaných ministerstvem financí. Údaje o vedení tržeb by prý stačilo odesílat jednou za čtvrt roku Finančnímu úřadu.
dlouhá chodba.jpg
Někteří poslanci (např. klub ODS) však navrhují celou mašinerii EET zrušit s tím, proč tedy provádět evidenci jen části podnikatelského segmentu, což nemusí přinést kýžený efekt do státní pokladny, a navíc jde pouze další administrativní položku v už tak složitém a komplikovaném prostředí živnostníků, eseróček a akciových společností.