I peníze mají své nedostatky

Jenom ti, kdo mají v současné společnosti peníze, a to v dostatečném množství, mohou vést plnohodnotný důstojný život. Protože jenom penězi se dá platit za to, co my lidé potřebujeme a co si jinak než formou koupě nemáme šanci zajistit. A tak lze peníze považovat za něco vlastně dokonalého, za něco, bez čeho bychom se už dnes neobešli.

Jenže ani ta nejlepší ze všech světových měn není zbavena všech nedostatků, které mohou v souvislosti s finančními prostředky nastat. Existuje celá řada vad na kráse, které mohou s penězi souviset a které mohu činit měny nedokonalými nebo třeba i přímo ubohými.

cizí měny

Největším nedostatkem peněz je z pohledu všech lidí jejich nedostatek. To dá rozum. A v čem že peníze také nejsou dokonalé FAHD? Je toho ještě daleko víc.

Asi tím nejzásadnějším nedostatkem je zřejmě jejich uniformita. Bankovky i mince téže měny jsou jedny jako druhé, liší se maximálně v číslování bankovek, a proto odcizí-li nám je někdy někdo, vesměs neprokážeme, komu právě které peníze mají náležet. Jejich právoplatný majitel je až na onu zmíněnou numerickou výjimku nemůže jednoznačně identifikovat.

Ale jsou tu i další nedostatky. Třeba to, že i když nejsme okradeni, pořídíme si v průběhu času za své peníze míň a míň vlivem panující inflace, což je vlastně znehodnocování měny.

dvacet rupií

Pak tu mohou být problémem i potíže s konvertibilitou, tedy se směnitelností za jiné měny, protože zatímco měny jako dolary či eura vyměníme za další měny kdykoliv a kdekoliv, u většiny světových měn tomu tak není a třeba s českými korunami někde v zahraničí neuspějeme.

Problémy mohou vznikat i kvůli padělání či pozměňování peněz, i kvůli nedostatečnému zásobení trhu, kdy si za ně není co pořídit, spořivým lidem mohou přinášet problémy i tu více a tu méně rizikové investice, při nichž lze o peníze přijít, a podobně.

A tak jsou prostě peníze náramně potřebné, ale také nedokonalé. A s tím se musíme smířit.