Našli jste si svou vytouženou nemovitost, váš dům snů, či byt, kde chcete strávit zbytek života. Proto požádáte v bance o hypoteční úvěr. A ten vám zamítnou. Není ale třeba ztrácet naději. Pořád máte šanci svou hypotéku získat. V první řadě se zajímejte o to, proč vám byla žádost o hypotéku zamítnuta. Některé důvody lze řešit a poté si můžete zkusit o hypoteční úvěr zažádat znovu. Bankovní poradci jsou v bankách pro vás, a rádi vám určitě vysvětlí, proč museli vaši žádost zamítnout.
Jak tedy ale postupovat dál?
Zkuste podat žádost u jiné banky
Zamítli vám hypotéku u vaší banky nebo u té, kde jste měli vyhlídnutý nejvýhodnější úvěr? Nedá se nic dělat, zkuste to jinde. Pokud vám hypotéku nezamítli z důvodu, který bude zřejmě překážkou ve všech bankách (např. záznam v registru dlužníků), můžete zkusit jinou banku a třeba budete úspěšní. Sice dostanete o něco horší úrok či celkové podmínky, ale je naděje, že hypotéku dostanete.
Snižte požadovanou částku
Tato možnost je možná pro někoho, kdo je schopný případný zbytek požadované částky za nemovitost hradit jinak. Buď z vlastních úspor, pokud nějaké máte, případně požádat o pomoc rodinu. Pokud změníte požadovanou částku na hypoteční úvěr za nižší, je šance, že budete tentokrát úspěšní.
Zvyšte své příjmy
Banky většinou požadují, aby měsíční splátka za úvěr nepřekročila 50% příjmů vaší domácnosti. Pokud se tak stalo, pokuste se zvýšit si příjem. Někdy to znamená, že si k práci přiberete nějakou brigádu, třeba i z domu. Nebo změníte celkovou práci a půjdete tam, kde dostanete vyšší příjem. Případně zkuste zajít za vedením svého pracoviště, vysvětlit jim situaci a pobavit se o možném zvýšení platu.
Nebankovní hypotéky
Pokud nic z výše uvedených důvodů nepomohlo nebo je nemůžete realizovat, může být pro vás možnost nebankovní hypotéka. Nebankovní společnosti nemají pro přidělení úvěru tak přísně stanovené podmínky, jako banky, proto je zde větší šance, že uspějete.