Ficus Benjamina – překrásná dekorace, vděčný dárek

  • abudo.cz
  • 3.7.2018
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ficus Benjamina – překrásná dekorace, vděčný dárek
.


.

Ficus benjamina se vyskytuje v různých barevných variantách olistění, od tmavě zelených lístků až po žíhané a vícebarevné. Překrásné jsou všechny odrůdy, záleží jen na našem vkusu, která nás nejvíce osloví. Nezřídka mají milovníci květin doma více barevných druhů zároveň. Ficusy můžete také libovolně tvarovat a připravovat tím rozmnožovací řízky.
fikusy v zahradě

Ficus dorůstá do výšky až dvou metrů, vyhovuje mu sice světlé místo, ale nesnáší přímé slunce. Odrůdy s tmavými jednobarevnými listy snesou více stinná a chladnější místa. Rostliny jsou velice citlivé na průvan a na časté přemísťování exempláře i s květináčem z místa na místo. A musíte jim dopřát po celý rok alespoň trochu tepla, pokud v místnosti klesá teplota pod 10°C, ficus může i uhynout.

Zálivka

Zálivce věnujte dostatečnou pozornost, v zimních měsících můžete zalévat méně, v létě snesou i vydatnější závlahu. Pozor však na přelévání. Ficusy jsou na nadbytek zálivky velice citlivé a projevuje se to tak, že shazují listy. Jakmile chybu napravíte, listy ještě několik dnů budou opadávat a teprve pak přestanou a začnou vyhánět nové světle zelené lístečky. V místnostech se suchým vzduchem (centrální vytápění radiátory) a v letním vedru rostliny pravidelně roste jemným rozprašovačem.
kamenný dvorek

Rozmnožování ficusu

Ficus se rozmnožuje velice snadno řízkováním. Řízky připravujte jen v létě při teplotách 24 – 29°C, z jednoho výhonku vyrobíte tři až pět řízků, v zásadě platí, že pro jeden řízek postačí vždy jen jeden lístek s očkem na stonku. Řízky se po odříznutí musí ihned namočit do vody, aby nevytékala z rány bílá šťáva.

Přesazování


Ficusy přesazujeme velice výjimečně, pouze v nutných případech, platí to zvláště u mladších rostlin, které potřebují větší květináč. Staré rostliny nepřesazujeme, odstraníme pouze horní část zeminy a vyměníme ji za čerstvou. Substrát si připravíme ze dvou dílů klasické listovky, z jednoho dílu zeminy z hnojiště a z jednoho dílu rašeliny. Nový květináč musí být vždy jen o 2 – 3 cm větší, než původní. Časem ficusy přihnojujeme běžnými organickými hnojivy. 

Ficus Benjamina – překrásná dekorace, vděčný dárek
4.4 (88%)5
.