Solární plachta pomáhá snížit vypařování vody

Krycí plachty na hladinu bazénu si pořizujeme v první řadě ze zcela prozaického důvodu – zakrýt hladinu nádrže a chránit jí před spadem listů, hmyzu a prachu z okolního prostředí. Tím se zajistí, že bazén bude připraven ke koupání v podstatě operativně, takřka ihned, aniž by bylo nutné uvádět do provozu filtrační okruh a lovit pracně síťkou z hladiny různé nečistoty a předměty.

voda v bazénu

Některým lidem se ovšem může zdát pořizovací cena krycí solární plachty Chlorito poměrně vysoká, a tak přemýšlí, zda má vůbec význam něco takového pořizovat. My bychom vám zde rádi naznačili, že to není jediný důvod, proč si krycí fólii pořizovat.

Lépe to pochopí ten, kdo má doma akvárium

Milovníci akvaristiky se kolem akvária obvykle neustále pohybují, hnojí vodní rostliny, zastřihují je či přesazují, starají se o zdraví ryb a mimo jiné také mění část vody. Málokterému akvaristovi však unikne, že za jediný týden klesne hladina v nádrži o několik centimetrů, a je nutné vodu doplnit.

kachničky u bazénu

Tímto chceme říci, že z akvárií se neustále odpařuje voda, a tentýž proces probíhá i v bazénech a v zásadě kdekoli jinde v přírodě u všech vodních zdrojů. Z bazénu o rozměrech 5 x 8 metrů se denně odpaří až téměř 200 litrů vody, a to už je slušné číslo. Pokud byste bazén ponechali otevřený po celou dobu koupací sezóny, řekněme 5 měsíců v roce, za tu dobu se z bazénu vypaří celkem 30 tisíc litrů vody, tedy 30 kubíků. A to už rozhodně není zanedbatelné množství vzhledem k tomu, že pitná voda bohužel není zdarma.

A teď si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte si, kolik peněz musíte ze své kapsy zaplatit za vodné a stočné při doplňování vody do takové nádrže po celou dobu koupací sezóny. Bude to za rok zhruba 3 500 Kč a za pět let přibližně 18 tisíc korun. Nebylo by tedy lepší pořídit krycí plachtu a snížit vypařování vody na minimum?