Co vám poradí zkušený stomatolog

O dentální hygieně se toho napsalo již mnoho a pravděpodobně jste se s tímto pojmem setkali i v ordinaci stomatologie Praha 10 Clinicplus.cz, kdy vám lékař naznačil či přímo oznámil, jak správně svůj chrup udržovat v perfektním stavu.

kousání do mrkve

Chyby při zubní hygieně

Vhodnost zubního kartáčku – především začněte volbou jeho velikosti, každý z nás má jiná ústa, závislé především na velikosti vzrůstu vaší postavy. Myslete v tomto ohledu i na své děti, aby měly ideální velikost kartáčku. Pozornost pak věnujte i samotným štětinám a jejich tvrdosti – příliš měkké vlasy nebudou dostatečně odstraňovat plak a příliš hrubé zas mohou poranit dásně či jazyk.

zubní ordinace

Starejte se i o kartáček – dentální hygiena se zaměřuje na eliminaci bakterií z ústní dutiny, jejichž přemnožení vede k výskytu plaku a zubního kamene. Kartáček je tedy čisticí nástroj a spolu s ním i zubní pasta a ústní voda. Po každém vyčištění zubů důkladně vyčistěte i samotný kartáček – opláchněte jej důkladně vodou a můžete jej postříkat i ústní vodou z rozprašovače, která výborně desinfikuje. Čas od času se vyplatí kartáček omývat roztokem jedlé sody, která odstraní mastnotu a další biologické nečistoty.

Používejte i mezizubní kartáčky – prostory mezi zuby bývají problematickým místem a zde se právě může vytvořit zdroj potíží, jako jsou odchlípnuté dásně s počínajícími záněty, dentální choboty a rozvoj paradontózy. Mezizubní kartáčky nejsou pro parádu a měli byste je využívat ve správné velikosti denně.

Vliv stravy na vaše zuby a dásně

Každý zkušený dentista vám poradí, abyste se věnovali i vašemu jídelníčku a omezili sladkosti, bonbóny, pečivo z bílé mouky a zařadili do stravy více celozrnných obilovin, luštěnin, zdravých tuků a čerstvé zeleniny a ovoce. Všechno souvisí se vším a zdravá strava má příznivý vliv i na vaše zuby a dásně – na jejich regeneraci.