Učení mučení?

  • abudo.cz
  • 9.8.2021
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Učení mučení?

Učení není příjemné pro nikoho a pro děti už vůbec ne. Vždyť je všude okolo tolik zajímavých aktivit, které se dají dělat krom plnění úkolů do školy. Pokud chcete dětem s učením pomoci a jejich trápením jim ulehčit, pak se budete muset taky trochu snažit a zapojit. Pro děti je totiž velice důležité, aby cítily vaši podporu.
vybarvování andílka
Motivace
Správná motivace dokáže udělat s dětmi opravdu divy! Pokud jsou děti k učení motivované, pak mají nějaký cíl, a to nejen pěknou známku ve škole. Motivace může probíhat několika způsoby. Děti můžete motivovat nějakou odměnou třeba za vysvědčení. Další způsob motivace platí, pokud děti mají nějaké vysněné povolání, ke kterému potřebují dobré známky. Jedná se o ideální stav, kdy se dítě snaží získat dobré známky kvůli sobě a ne kvůli okolí. Motivace může být samozřejmě i negativní (za špatnou známku, zákaz televize) ale ta mnohdy funguje spíše opačně a dítě se zatvrdí a ještě méně se snaží. Zkuste to nejdříve po dobrém.
Učte se taky
Děti rády napodobují dospělé. Pokud vysedáváte celé dny u televize a nevzděláváte se, pak to nemůžete chtít ani po nich. Pokud chcete vaše děti podpořit a ukázat jim že v tom nejsou sami, můžete se sami pustit do studia a učit se společně – každý svoje. Tato doba je ideální k rozšíření jazykových dovedností, zvýšení kvalifikace, studování dálkové vysoké školy… Děti často vidí v rodičích vzor, tak jim jej poskytněte a ukažte jim, že se učení nebojíte ani vy.
spokojení chlapci
Škola hrou
Některé předměty jsou opravdu nudné. Dějepis, zeměpis, matematika… Jak dětem učení zpříjemnit? Zkuste jim opakování látky doma nějak ozvláštnit. Učí se děti zrovna v matematice sčítání a odčítání? Tak si udělejte praktické cvičení. Použít můžete špejle, sirky, šišky, jablka… Prostě cokoli co máte po ruce. Učení hrou a názorné příklady jsou totiž to nejlepší.