Prosperující ekonomika státu?

  • abudo.cz
  • 9.8.2021
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prosperující ekonomika státu?


I když jako obyvatelé můžeme mít jiný pocit a názor, tak se Česká republika řadí mezi vyspělé země s nejrozvinutější a prosperující ekonomikou. Jejím největším pilířem je průmysl a služby. Největší zásluhu na ekonomickém růstu ČR má průmysl automobilový, hutnický průmysl ustoupil do pozadí.
světová ekonomika
S průměrnou nezaměstnaností kolem čtyř procent, již několik let zůstává ČR jednou ze zemí s nejnižším procentem nepracujících. V žebříčku zadluženosti státu, se Česká republika drží mezi prostředními příčkami států EU, v porovnání se Slovenskou republikou, jsme zadluženi méně. HDP každý rok mírně roste, v průměru o 2,5%. Míra zaměstnanosti se v posledních čtyřech letech drží nad 70% z celkového počtu obyvatel. Průmysl v Česku zaměstnává více než 40% aktivně pracujících obyvatel, a umisťuje se tak na předních příčkách EU v podílu průmyslu v zaměstnanosti.
Hrubý domácí produkt se v roce 2017 dostal dle hrubých výpočtů na 88% průměru HDP Evropské unie. Ve skutečné spotřebě, která víc reálně odráží skutečnosti materiálního blahobytu obyvatel, ČR dosáhla pouze 78%. Oběma těmito výpočty však výrazně snížila ztrátu oproti průměru EU naprosto rekordně oproti minulým rokům.  Pro porovnání například Lucembursko dosáhlo dle prvního výpočtu neskutečných 267% oproti průměrnému HDP Evropské unie. Skutečná spotřeba Lucemburska je však 132% – avšak i to je nad průměrem. Skutečná spotřeba odráží veškeré zboží a služby, které obyvatelé skutečně využili, zatímco ukazatel HDP ukazuje vše, co se na trhu vytvoří.
zelený graf
V roce 2017 rekordně narostly i mzdy u některých profesí. Nejenže se nárůstu dočkali pracovníci ve zdravotnictví, řidiči autobusů, ale i například kuchaři, pomocní dělníci, prodavači a především též vývojáři, například softwaru. Některé profese bohužel růst nezaznamenaly, například: číšníci, servírky, administrativní pracovníci, účetní, cukráři, švadleny a dělníci v oblasti stavebnictví.
Pro rok 2018 zůstávají analytici velmi optimističtí, prorokují stejný růst ekonomiky jako v roce 2017, ne-li vyšší. Do roku 2019 předvídají též růst mezd u většiny profesí o desítky procent.